Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Písacie stoly

Ako si vybrať písací stôl?

Kto by len pochyboval o význame pracovnej aktivity. Práca nás živí, nejedného dokonca baví, každý jej venuje nemálo času, až napokon zvykne odkrojiť poriadny kus života. Ak je chlebom každodenným tá duševná, je dôležité, pri akom stole trávime dlhé hodiny, ako sa pri ňom cítime a či máme dostatok inšpirácie.

 

Predpokladom dobrého pracovného výkonu bude aj istý druh platonického vzťahu, ktorý si vytvárame už výberom tejto časti zariadenia. A potom i sila zvyku, ktorá mesiacmi a rokmi vytvorí nenápadné puto medzi predmetom a jeho užívateľom. Človek si jednoducho na svoj pracovný kútik zvykne tak, že naň napokon nedá dopustiť. Veď pri ňom vyhútal už množstvo dobrých nápadov a projektov. A plánuje aj ďalšie.

 

 

Ten pravý poznáte

 

Na podobné prepojenie treba nájsť ten správny a hlavne plne funkčný pracovný stôl, ktorého kvality určujú viaceré parametre. Musíte si však na začiatku ujasniť účel a základné požiadavky. Iné súvisia s písacím stolom na operatívne zvládanie domácej administratívy a iné s plochou, na ktorej realizujete svoje záujmové činnosti, alebo s kancelárskym stolom, na ktorom by nemal chýbať počítač, tlačiareň i skener. Písacie stoly bývajú skôr skladnejšie, priestorovo menej náročné a neraz bývajú ako integrovaná súčasť skrine či skrinkovej zostavy pred zrakom návštevy dokonale utajené. Maskovať pracovnú plochu, monitor a poličky zvykne systém vyklápacej dosky zo skrinky či komody alebo spúšťacej rolety, ktorá zakryje monitor a poličky. V druhom prípade sa moderná úžitkovosť kombinuje s klasickým vintage štýlom.

Klasické kancelárske stoly ponúkajú aj množstvo úložných priestorov a sofistikované riešenie detailov pre uľahčenie práce na počítači. A napokon sú tu rohové pracovné stoly ako sen pre pracovne správne naladených či vyťažených ľudí. Môže sa im splniť. Trh ponúka rôzne varianty.

Sortiment všetkých druhov pracovných stolov zastupujú ako lacnejšie tak i finančne náročnejšie výrobky navrhnuté renomovanými dizajnérmi, ktoré po estetickej stránke spĺňajú aktuálne požiadavky svetových nábytkárskych trendov. Rozsah ponuky umožňuje zakomponovať písací stôl aj do väčšej kuchyne alebo do obývacej izby bez toho, aby nelikvidoval ich pôvodné poslanie. Naopak stane sa zaujímavým interiérovým prvkom, ktorému ani pracovný charakter neodčerpá z príťažlivosti.

 

 

Parametre nepustia

 

Výrobcovia určite akceptujú odporúčania dizajnérov a odborníkov na anatómiu, ale pri výbere pracovného stola treba okrem stability a dizajnu sledovať všetky dôležité parametre.

 

  • Výška je ovplyvnená vzrastom užívateľa, ale optimálna je 70 až 80 cm. Výhodou sú nastaviteľné rektifikačné nohy. Sedenie pri príliš nízkom stole môže spôsobiť bolesť chrbta a opačne pri zbytočne vysokom vyžaduje exponované zdvíhanie rúk a predsúvanie hlavy, čo máva za následok bolesť ramien a krčnej chrbtice. Ani vzdialenosť očí od objektu čítania nie je vtedy správna, čo by mohlo negatívne vplývať na vývoj kvality zraku. Treba si zapamätať ešte rozhranie 22 až 27 cm, ktoré vyjadruje vzdialenosť sedáka stoličky od pracovnej dosky.

 

  • Pracovná plocha by mala byť dostatočne veľká, aby bol okrem počítača priestor aj pre kancelárske pomôcky a publikácie, s ktorými treba ako so zdrojmi informácií pracovať. Odporúčajú sa rozmery najmenej 70 x140 cm. Ak uvažujete o umiestnení tlačiarne, skenera či iných komponentov počítačovej zostavy, vhodnejšia je doska veľká 80 x 200 cm. Nemali by na nej chýbať priečinky na listiny a dokumenty a prípadne vyhĺbeniny na umiestnenie písacích potrieb. Okrem základných typov kancelárskych stolov s pracovnou doskou a panelom so zásuvkami sa vyrábajú aj dodatočné časti, nadstavky rôznych tvarov, ktoré sa dajú ku korpusu primontovať, čím sa pracovná plocha rozšíri. Pre bezpečnosť treba hľadať stôl s kvalitne vyhotovenými ABS hranami.

 

  • Typ materiálu a tým jeho odolnosť je veľmi dôležitý. Veď pri pracovnom stole sa používajú často ostré pomôcky, perá, fixky či lepidlá, ktorým dobre odoláva laminát, kov i sklo. Drevo má zase schopnosť nadčasovosti a hoci vyžaduje vyššiu investíciu, bude vždy ozdobou interiéru.

 

  • Špeciálne otvory v zadnej časti stola na pretiahnutie káblov od elektronických zariadení by mali byť bežnou súčasťou každého kvalitného pracovného stola. Uľahčujú inštaláciu a imidž miestnosti nie je zaťažený pohľadom na množstvo káblov.

 

 

Stôl pre vaše dieťa

 

Pre školáka je vhodné pracovné miesto veľmi dôležité. Nie je to žiadny zázračný stolík, ktorý pomkne lajdákov k plneniu si pracovných povinností, ale príťažlivý a správne zvolený pracovný kút môže tie ostatné deti motivovať k pravidelnosti v učení a potom aj k dobrým výsledkom. Preto si na výber tohto prvku v detskej izbe treba urobiť čas a pri hľadaní nešetriť energiou ani peniazmi. Investícia sa vráti v morálnej podobe.

Ideálom je doska obdĺžnikového tvaru veľká 140 x 70 cm. Ani pre prváčika, ktorý sa so školou len zoznamuje, nekupujte malý pracovný stôl, za pár rokov dieťa vyrastie ako z vody a už mu nebude stačiť. Výška sa rieši aj nastaviteľnými nohami. A výhodou je i polohovateľnosť pracovnej dosky, najmä ak sa potomok realizuje v kreslení alebo študuje architektúru.

Možno by stačila obyčajná doska so štyrmi nohami, no k nej si napokon aj tak musíte prikúpiť ďalšie segmenty ako mobilný kontajner na kolieskach na umiestnenie vecí. Lepší je pracovný stôl, ktorého súčasťou je dverová skrinka i pár zásuviek na odkladanie učebníc, zošitov a všetkých drobností.

Deti bývajú neposedné, často veľmi spontánne až nevyspytateľné. Rodič, ktorý predvída možné riziko úrazu, vzdá sa stola s ostrými hranami a sklenenej výplne. A možno sa pre zdravotné hľadisko rozhodne pre prírodné drevo ošetrené voskom.

 

 

Stôl pre váš počítač

 

Pri počítači trávia mnohí dlhé hodiny a túto prácu im môže aspoň čiastočne uľahčiť charakter pracovného stola, najmä jeho anatomické prvky. Treba mať na pamäti, že dlhodobá práca s myšou a na klávesnici predstavuje isté zdravotné riziká najmä pre zápästie a predlaktie rúk a pohľad na monitor zase pre zrak. Samozrejmou súčasťou takéhoto stola má byť výsuvná doska pre klávesnicu i vyvýšená polica alebo nadstavec na monitor. V prípade PC zvyknú výrobcovia vytvárať priestor na „zavesenie“ samotného média stolového počítača, aby sa do jeho vnútra nedostal prach a aby sa aj podlaha pod stolom ľahšie udržiavala. Prácu uľahčuje aj systém praktických poličiek a zásuviek .  

 

 

Kam ho umiestniť

 

Najlepšie je pracovný stôl položiť k oknu tak, aby predmety alebo ruka pri písaní nebránili dopadu slnečných lúčov. Pravák bude preto potrebovať osvetlenie zľava a ľavák sprava.

Ak je stôl súčasťou pracovne, voľba je jednoduchšia. Určujúcim je najmä účel i charakter činností a stôl môže mať aj výrazný pracovný imidž vrátane dodatkových prvkov zo skla či kovu. Ak má byť zakomponovaný do obývacej izby, model treba vyberať s citom, aby bol ako jeden z dominantných prvkov typovo i materiálom príbuzný štýlu celého zariadenia miestnosti. Inak by pôsobil rušivo.

 

 

Vyvarujme sa omylov

 

Princípy harmónie fungujú aj pri práci. Môžete sa inšpirovať filozofiou bývania feng-šuej, ktorá tvrdí, že pracovnú stanicu či komplex si treba chrániť, aby bol človek schopný sústrediť sa a úspešne zvládal rôzne aktivity. Nikdy preto neseďte chrbtom k dverám alebo k oknu. Ak sa miestnosť využíva aj na iné činnosti, treba priestor s pracovným stolom opticky oddeliť.

Aj keď pre nedostatok miesta zvyknú mnohí situovať pracovný kút do spálne, feng-šuej podobný variant odmieta. Prítomnosť pracovného stola s celým vybavením vrátane počítača môže vnášať nepokoj do spánku a zhoršovať jeho kvalitu. S výnimkou situácie, keď ho zakryjete závesom, paravánom alebo podobným interiérovým prvkom.

Kľúčové podľa princípov čínskej filozofie sú materiály a tvary. Ako neprijateľné vníma ostré hrany, len zaoblené zabezpečia prirodzený tok energie. Rovnako čisté drevo alebo sklenená doska stola, pri ktorej sa dá aj bez ujmy na zdraví dlhšie pracovať. A rastlina postavená vedľa počítača či iného zdroja elektromagnetického poľa eliminuje vplyv elektrosmogu. Najlepšie taká, ktorá dokáže pohlcovať všetky toxické látky vo vzduchu, napríklad brečtan, palma, chryzantémy či dracéna.

 

 

Pre poriadok na pracovnom stole

 

Organizácia vecí na stole je vážna vec. Pozrite sa človeku na pracovný stôl a o jeho povahe dosť veľa prezradí. Že je puntičkár či duša rozlietaná a tvorivá alebo sa s poriadkom jednoducho vôbec nekamaráti. Ale ovplyvniť tento moment môže aj celkové riešenie pracovného stola.

Na stole nepotrebujete predmety, ktoré rozptyľujú, napríklad veľkosťou, tvarom a farebnosťou nápadné dekorácie. To sa týka najmä detí, ktorým sa pre preplnený stôl môže zhoršiť schopnosť koncentrácie. Možno sa často necháte zlákať pestrou ponukou v papiernictve, hoci mnohé príťažlivé drobnosti v skutočnosti vôbec nepotrebujete. Alebo ich využívate len sporadicky, takže patria do zásuvky. Na stole si treba ponechať len stojan na perá, ceruzky, nožnice či vyznačovače, blok trhacích papierikov na poznámky, nástenku na odkazy a správne postavenú lampu. Mala by stáť za monitorom, aby sa v ňom neodrážalo jej svetlo.

Poriadok nám pomôže udržať aj dostatok zásuviek, regálov, políc a skriniek na uloženie pomôcok. Hoci dnes nepotrebujeme už toľko dokumentov, pretože počítačová éra priniesla aj USB kľúče a iné prenosné médiá dát, stále sa zvykne na našom stole nachádzať dosť vecí a vecičiek. Pravidelne sa zbavujte nepotrebných, aby vám po čase neprerástli cez hlavu. Podstatnejší je dostatočný priestor.

 

 

Údržba nábytku prírodne

 

K najkvalitnejším materiálom, ktoré odolávajú času a sú vždy in, patrí masívne drevo. Na druhej strane však môže pracovná doska stola z tohto materiálu utŕžiť „zranenia“ po nehodách s nožnicami či inými ostrými predmetmi. Ako sa zbaviť účinne rýh a škrabancov a ako sa vôbec o nábytkové drevo starať, aby vydržalo čo najdlhšie? Pomôcť si môžete aj profesionálnymi korekčnými ceruzkami či lakmi vhodného odtieňa a voskovým korektorom, ale účinné sú aj prírodné zdroje.

 

  • Plytšie škrabance na tmavom dreve zvládnu oleje orecha. Rozpolteným vlašským alebo pekanovým orechom prejdite niekoľkokrát po poškodenom mieste, kým je ryha neviditeľná.
  • Dobrou pomôckou je aj zmes jablčného octu a jódu a v prípade mahagónu postačí len jód, ktorý treba naniesť vatovou tyčinkou.
  • Drevené plochy utierajte v smere vlákna handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky. A len navlhčenou, nie mokrou, lebo drevo je háklivejšie na vodu a dokáže ju rýchlo nasať.
  • Mastné odtlačky prstov odstránite handrou namočenou v jemnom roztoku vody a mydlových vločiek a po vysušení dosku ešte pretrite leštidlom. Použiť môžete priamo včelí vosk alebo si z neho pripravte netoxické leštidlo. Do hrnca s horúcou vodou nastrúhajte asi 100 g včelieho vosku a keď sa počas miešania roztopí, pridajte 160 ml terpentínového oleja a asi 15 kvapiek levanduľového olejčeka. Zmes dobre premiešajte a premiestnite do plochej plechovej nádoby s vrchnákom, ktorú uzavrite až po vychladnutí.
  • Krúžkov od pohárov sa zbavíte trochou včelieho vosku, ale účinná je aj majonéza či maslo nanesené na suchú handričku. Podobná starosť odbudne, keď si preventívne zvyknete klásť poháre a iný riad na plastovú tácňu alebo korkovú podložku, ktorá drevenú plochu nepoškodí.

 

Ak sa na pracovnej doske z masívu urobila po náraze ťažkého alebo tvrdého predmetu ryha, priehlbinu skúste opraviť miernym naparovaním žehličkou. Pri opakovaní tohto úkonu by sa preliačené drevo malo vrátiť do pôvodnej polohy.

 

 

Autorom nákupného poradcu je domnabytkuonline.sk.

Porovnať písacie stoly