Ako si vybrať písací stôl?

Hmotnosť je závislá na veľkosti a materiálu. Zvyčajne sa pohybuje od 20 do 40 kg. Stoly z kovu alebo masívneho dreva patria potom k tým najťažším a najstabilnejším.

Hmotnosť je závislá na veľkosti a materiálu. Zvyčajne sa pohybuje od 20 do 40 kg. Stoly z kovu alebo masívneho dreva patria potom k tým najťažším a najstabilnejším.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Hlavné otázky výberu

Vyberanie stola by malo predchádzať niekoľko kľúčových otázok, od ktorých potom môžete všetko odvíjať:

  • Kto bude stôl využívať? Či dospelý, dieťa alebo študent a koľko dotyčný meria.

  • Na čo sa bude užívať najčastejšie? Otázka smeruje predovšetkým na pracovné využitie, študentské alebo všestranné. Podľa toho vyberáme dĺžku dosky aj tvar.

  • Koľko máte pre stôl miesta? Od vyčleneného priestoru na stôl sa budú odvíjať jeho rozmery aj prevedenie.

  • Ako bude zariadený interiér okolo stola? Voľte taký dekor a materiál stola, ktorý ladí s celkovým štýlom miestnosti.

Kto bude stôl využívať?

Najprv si ujasnite, kto bude pri stole najčastejšie pracovať. Dieťa bude samozrejme potrebovať menší stôl, kde nebude vadiť prípadné znečistenie. Čím bude stôl využívanejší, tým by mal byť väčší, ideálny aj so zásuvkami a miestom na počítač alebo monitor. Ak hľadáte vyslovene detské stoly na kreslenie a iné pracovné činnosti, poobzerajte sa skôr v kategórii Detské písacie stoly a stoličky.

Detský písací stôl

Pre deti, ktoré už plnohodnotne využijú klasický písací stôl, vyberajte najlepšie tzv. rastúce písacie stoly s teleskopickými alebo inak vysúvacími nohami . Výšku ľahko prispôsobíte akokoľvek vysokému dieťaťu a stôl mu tak vydrží dlhšie napriek jeho rýchlemu rastu. U týchto špeciálnych typov možno navyše veľmi často nakloniť aj pracovnú dosku na požadovaný uhol tak, aby dieťaťu poskytla dostatok pohodlia a zabezpečila zdravé sedenie.

Detské stoly by mali byť prispôsobené výške

Výška pracovnej dosky

Či už pri písacom stole trávite len chvíľu, alebo desať hodín denne, správna výška je základ. Sedenie pri stole totiž nie je pre ľudské telo prirodzená poloha, nie je teda dôvod ju ešte akokoľvek zhoršovať. Akokoľvek môže byť táto hodnota individuálna, najčastejšie sa však pohybuje od 70 do 80 cm.

Posaďte sa na stoličku k stolu a okrem toho, že by ste mali dosiahnuť celými chodidlami na zem (toto platí predovšetkým pre deti), pri položení rúk na stôl by paže v lakti mali zvierať pravý uhol. Samotný lakeť by potom mal byť približne 2-3 cm pod úrovňou dosky stola.

Výška človeka

výška stola

160–170 cm

65 cm

170–185 cm

67–75 cm

185–200 cm

75–80 cm

Rozmery a hmotnosť

Rozmery vyberajte podľa miestnosti, v ktorej bude stôl stáť. V obývacích izbách budete pravdepodobne viac limitovaní než v pracovniach. Zároveň platí, že pokiaľ bude na stole monitor alebo notebook, mala by byť jeho minimálna vzdialenosť od očí aspoň 60 cm, tzn. ideálna hĺbka bude minimálne 70 cm. Dĺžka potom začína na zhruba 100 cm. Ak je to však možné, radšej vyberajte stoly väčšie, aby aj časom zodpovedali všetkým vašim potrebám a poskytli dostatočný priestor dôležitým doplnkom.

Hmotnosť je závislá na veľkosti a materiálu. Zvyčajne sa pohybuje od 20 do 40 kg. Stoly z kovu alebo masívneho dreva patria potom k tým najťažším a najstabilnejším.

Typy dekorov

Nemenej podstatnou položkou pri výbere bude tiež dizajn. Ten vyberajte v závislosti na tom, ako máte zariadený zvyšok interiéru. Milovník tradičného dizajnu bude vyberať drevené dekory, zatiaľ čo minimalista zvolí čierny kovový rám a transparentnú sklenenú dosku. Hoci stále prevládajú rôzne drevené dekory (či už masív, alebo imitácia), nájdete aj čisto hnedé, obľúbené biele v škandinávskom štýle, univerzálne čierne alebo inak farebné dosky. Len si dajte pozor, aby vás príliš výrazný vzor nerušil od sústredenia sa na prácu. Medzi obľúbené drevené dekory patria: Dub, dub sonoma, buk, borovica a tmavšie orech.

Písací stôl vyrobený v kombinácii dreva a kovu

Na čo sa zamerať

Materiál

Z akého materiálu by mal byť váš nový stôl? Na výber máte niekoľko možností a záleží len na vás, ako zásadnú úlohu pre vás bude hrať kombinácia dizajnu, funkčnosti a odolnosti.

Písací stôl z masívu

Drevo je klasickým materiálom pre výrobu nábytku. Je príjemné na dotyk a vďaka svojmu vzoru je každý kus jedinečný. Pokiaľ sa o drevo staráte správne, vydrží vám doslova stovky rokov. Navyše ide o zdravotne nezávadný materiál vhodný aj pre alergikov. Pri kúpe masívu si však priplatíte v porovnaní s ďalšími materiálmi.

MDF

Materiál MDF (medium density fibreboard) je považovaný za plnohodnotnú alternatívu masívu. Jedná sa o materiál z prírodných vlákien, najčastejšie ihličnatých stromov. K výhodám patrí nielen dobrý vzhľad, vysoká odolnosť, ale aj dlhá životnosť.

Dyha

Dyha je tenký list dreva, ktorým sa prelepí najčastejšie preglejková doska. Výhodou takejto úpravy je reprezentatívny vzhľad a ľahká údržba - len pozor na prílišnú vlhkosť. Ak máte menej kvalitné drevo, je možné ho dyhovať a tak zlepšiť jeho vzhľad. Ak dôjde k odštiepeniu dyhy, rieši sa to buď podlepením, alebo vylomením kusu a vsadením novej dyhy.

Lamino

K obľúbenej a cenovo dostupnej alternatíve dreva ďalej patrí lamino. To môžete kúpiť v mnohých farebných variantoch, aj vrátane imitácie rôznych exotických driev. Vedľa nižšej ceny je ďalšou výhodou menšia hmotnosť a nenáročná údržba. Ruka v ruke s nižšou cenou však prichádza aj náchylnosť k mechanickému poškodeniu.

Sklo

Moderne vyzerajúci materiál je naviac aj dostatočne odolný. Niektorí môžu istú nevýhodu vidieť v jeho chladnom povrchu. Ten môžete však prekryť podložkou na písací stôl, prídete tak avšak o spomínaný luxusný vzhľad. U sklenenej dosky myslite na maximálnu nosnosť a zbytočne ju neprekračujte. Hrany by mali byť zaoblené, aby nedošlo k poraneniu. Dajte si tiež pozor na poškriabanie dosky, akákoľvek renovácia je pomerne náročná.

Plast

Najlacnejším materiálom bude pravdepodobne plast. To sa však odráža na menšej odolnosti a väčšinou aj lacnejšie pôsobiacim vzhľadom. Na druhej strane iste oceníte ľahkú údržbu a množstvo dizajnových variantov.

Kov

Najčastejším doplnkovým materiálom býva využívaný práve kov. Týka sa to predovšetkým materiálu nôh. Prípadne môže byť do kovového rámu vsadená doska zo skla alebo z iného materiálu.

Špeciálne vlastnosti

Stôl nemusí končiť len u dosky a štyroch nôh. Môže vám totiž ponúknuť niekoľko možností, ktoré vám spríjemnia jeho každodenné užívanie.

  • Integrované úložné šuplíky - schránky a šuplíky sú pritom pre mnoho ľudí najdôležitejšou podmienkou pri nadobudnutí stola. Môžu byť buď na jednej, alebo na oboch stranách, najčastejšie v počte štyroch až piatich nad sebou. Zároveň môžu mať aj inú hĺbku, aby ste mohli bez poškodenia ukladať rôzne dokumenty alebo predmety. Pokiaľ nimi nie je stôl vybavený, možno ich zaobstarať aj samostatne. U kontajnerov pod písací stôl si však vždy overte výšku dosky.

  • Náklopná doska - túto funkcionalitu ocenia predovšetkým deti alebo ľudia venujúci sa grafike. Kreslenie na naklonenej doske je totiž pohodlnejšie a prehľadnejšie. Naklopenie je často možné plynule v danom rozmedzí (nie iba v dvoch alebo troch úrovniach).

  • Otvory pre kabeláž - vo chvíli, keď si na stôl zaobstaráte monitor, reproduktory alebo ďalšiu elektroniku (stačí aj nabíjačka na mobil), je potrebné riešiť káble. Aby vám neprekážali, bývajú niektoré stoly už z výroby vybavené otvormi určenými špeciálne pre tento účel. V prípade, že ich nevyužívate, sú uzavreté záklopkami z plastu alebo z materiálu dosky.

  • Možnosť nastavenia výšky - ideálna doplnková funkcia nielen pre deti. Výškovo nastaviteľné stoly sú ideálnou alternatívou aj pre ľudí s kancelárskym zamestnaním. Môžu tak niekoľkokrát denne pracovať pri počítači v stoji a ľahko si tak pretiahnuť zdrevenelé nohy.

  • Písací stôl s regálom - praktické rozvrhnutie stola, ku ktorému je pripevnený regál rôznych veľkostí. Niekedy môže tvoriť napríklad samostatnú stenu. Okrem toho, že šikovne oddeľuje miestnosť, tiež ponúkne ďalšie úložné priestory.

Kvalita spracovania

Vždy si skontrolujte, že sa po zložení stôl nekýve. Doska a nohy by k sebe mali pevne dosadať a šuplíky mať istý chod. Nikde nesmú vyčnievať skrutky alebo iný spojovací materiál. Kvalitné drevo bude hladko opracované, aby ste si nezadreli triesku, dyha zas kvalitne nalepená a nesmie sa odlupovať. V prípade detských stolov sa pozrite aj po nejakej atestácii, prípadne potvrdení zdravotnej nezávadnosti.

Kvalitne zhotovené stoly sa nekývu a stabilne držia na mieste

Kam umiestniť písací stôl

Ak riešite každý milimeter priestoru, rozmyslite si, či by vám nepomohol L tvar, teda rohový písací stôl. Rohové prevedenie krásne pracuje s mnohokrát nevyužitým priestorom a je tiež ideálny pre tých, ktorí striedajú pri stole rôzne činnosti. Pokiaľ pri práci na počítači zároveň prechádzate lajstre, alebo stôl využívate na štúdium, môže pre vás byť práve rohová varianta tá pravá.

Ak máte už vyriešený tvar a veľkosť stola, najskôr ste ruka v ruke naplánovali aj konkrétne miesto, kde bude nábytok stáť. Umiestnenie stola môže mať však veľký vplyv nielen na výkonnosť, ale aj vaše zdravie. Ak stôl orientujete k oknu tak, že sa vám počas práce naskytá výhľad von, nie je to úplne ideálne riešenie. Vy tak môžete byť ľahko vyrušení dianím vonku bez toho, aby ste si to úplne uvedomovali. Oproti tomu umiestnenie chrbtom k oknu zas ožaruje monitor, čo môže namáhať váš zrak.

Ak plánujete sedieť chrbtom k dverám, môže vás po čase rušiť podvedomý pocit neistoty, kedy neviete, čo sa deje za vašim chrbtom. Z tohto hľadiska vychádza najlepšie riešenie umiestnenie stola uhlopriečne od dverí. Ideálne tak, že máte za sebou dostatočne vzdialenú stenu bez okna a vy máte o dianí v miestnosti dokonalý prehľad, cítite sa bezpečne a môžete v pokoji pracovať.